Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleon jemenský

4. 6. 2006
Chameleon jemenský Obrazek
Chamaeleo calyptratus

Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.

ObrazekChameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re : poděkování

(Salome, 23. 5. 2007 17:59)

Děkovat nemusíš to je samozřejmost.Myslím že v případě nouze je v terárku nechat mužeš.Ovšem pokud tam nemá opravdu cca.40cm vrstvu nesnese je.Přesuň ji do nádoby o které jsme se již bavily a klidně ji tam dva-tři dni ponechej,však ona si poradí :-)

poděkování

(Sindy, 23. 5. 2007 11:49)

díky moooc za pomoc a prosím ještě jednou mi helpni,mohla bych ty vajíčka nechat u ní v terárku? jo a ona se stále nece rozhoupat,hrabe,hrabe,hrabe a nic z toho,asi pořád nemá vhodné místo a přitom všeci podmínky jsou zajištěny

re : výška písku

(Salome, 21. 5. 2007 17:19)

Ne,ne musí to být alespoň 40cm.

výška písku

(Sindy, 21. 5. 2007 11:17)

prosím Tě mohla bych se ještě zeptat,pokud mám 8 cm silnou vrstvu,stačí to? chmeleon si už vyhrabal díru,ale sedí na větvi a vajíčka nikde =o(

re : chamík

(Salome, 20. 5. 2007 19:06)

Samice dochází k pohlavní zralosti cca.v 7 měsících takže jak je stará,možná jsi´s ji přinesla domů už oplodněnou.Zvláštnosti při rozmnožování je ukládání spermií.Ukládání spermií znamená, že samice jsou schopny přechovávat po oplodnění spermie ve vejcovodech a po delším čase vyklást další snůšku bez nového oplodnění. Spermie jsou ukládány v dlouhé válcovité žlázé ve vejcovodu....

re :re :chamik

(Sindy, 20. 5. 2007 16:46)

no jo,ale když jsem ji nepřipuoštěla,tak jak může klást vajíčka?

re :chamík

(Salome, 20. 5. 2007 13:48)

Ahoj Sindy,pokud se jedná o samičku jsou příznaky které popisuješ celkem jasné,samička je v očekávání.Nejlépe uděláš když ji přesuneš do vyšší nádoby naplněně vlhkým substrátem a zajistíš ji klid.Ona se prohrabe až nasamé dno a tam snese vajíčka ( moje samička posledně snesla 36 ks ) pokud se o ně budeš chtít starat sama doporučuji ti přečíst si nějakou odbornou příručku,vajíčka potřebují určitě podmínky jako je teplota,vlhkost aj.Další možností je zkusit se dohoudnout v nejbližším zverimexu kde jsou vybaveni speciálním inkubátorem o odběru vajíček.

chamík

(Sindy, 20. 5. 2007 10:32)

Ahojik,chci se zeptat,muj chamík leze dolů z větví a hrabe na zemi,nevíte proč? nikdy tohle totiž nedělal,mormálně hrabe v hlíně,tohle mi teď udělal poprví,přestal žrát,nemůže být nějaký nemocný??? prosím odpovězte mi,předem děkuji =o)

chameleon jemenský

(re: Leonka, 3. 5. 2007 17:18)

Ahoj , určitě můžeš ,jen dej pozor ať ti neuteče , ač tak nepůsobí je velmi mrštný =)

Chameleon Jemenský

(Leona, 2. 5. 2007 20:24)

Ahoj.mužu dát chameleona ven na trávu?

re:terárto

(salome, 6. 4. 2007 20:30)

Ahoj myslím že rozměry jsou pro jednoho chameleona dostačující.
Přeji hodně radostných okamžiků s Tvým chameleonkem =)

terárko

(Lea, 5. 4. 2007 14:16)

Ahoj,mám chameleona a koupili jsme mu terárko o rozměrech 86x70x88 stačí to? není moc nízké,děkuji za odpověď

Mija

(evca, 20. 3. 2007 12:09)

Děkuji za radu,asi viděla poblíž položené cvrčky,tak na ně měla chutě.

re: Míja

(Salome, 10. 3. 2007 9:46)

Ahoj Evco!
Tahle otázka je dost záludná,může to mít mnoho příčina nebo to také nemusí znamenat vůbec nic.
Chování chameleonů je teritoriální a při narušení protivníkem jej odstrašují nafukováním,syčením, změnou barvy a také kyvadlovým hýbáním.První co bych zkusila prověřit je tedy jestli nebylo něčím narušeno její obvyklé prostředí,jestli jsi něco do terária nepřidala nebo zda poblíž terária není něco co by jí mohlo stresovat.

Míja

(evca.strupova, 9. 3. 2007 19:27)

Míja je divná dva dny.Pořád se jakoby houpe.Nevím co to znamená.

re : muze byt ?

(Salome, 6. 3. 2007 17:50)

Ahoj Lucie !
Minimální velikost terária pro jednoho chameleona je 70x70x120 cm . Skla by měla mít tloušťku 4 mm .
Velikost je orientační , řídila bych se spíš prostorem kde doma chceš terarium mít . A podle toho jeho rozměry uzpůsobila.Pokud nebude vysoké mělo by být širší a pokud nebude široké přidej prostor do výšky.Uvnitř terária je nutné vytvořit co nejčlenitější prostředí pomocí různých větví aby se mohl pohybovat po celém teráriu.

muze byt?

(Lucie, 4. 3. 2007 19:45)

ma mit terarium spise do delky nebo do vysky prosím za radu je to nutne adreesa je Lucie2608@seznam.cz

re: otok kolene

(Salome, 14. 1. 2007 15:20)

Dobrý den, Stanislave!
Otok končetiny může mít mnoho příčin,od úrazu až po různé parazity.Moje rada by byla zaměřit se na to zda není v potravě nadbytek kyseliny šťavelové. Štovany vážou vápník a zabraňují tělu jeho využítí.V normální situaci je vápník pozřený v potravě smíchán s vápníkem mobilizovaným z kostí. Tato kombinace vápníku obíhá a využívá se v mnoha systémech těla.Vápník "vypůjčený" z kostí se do nich vrací. Když je zvířeti podávána potrava s vysokým obsahem šťovanů vápníku, nebude docházet k návratu vápníku do kostí. Kosti s nedostatkem vápníku se stanou křehkými a porézními a existuje tak velké riziko vniku zlomenin.
Po čase v toho může vniknout metabolické onemocnění kostí, kdy se nenahrazuje vápník uvolněný z kostí. Kosti začnou vypadat jako houba. Dojde k výskytu otoků podél kostí a na ocasu a kosti se snadno lámou. V pokročilých případech nejsou postižení jedinci schopni sami žrát.Nejlépe bude vyhledat odbornou lékařskou pomoc u nejbližšího veterináře a nebo třeba na adrese - nemocnice@vet-centrum.cz
Přeji hodně štěstí a dejte mi prosím někdy vědět jak se vašemu chameleonovi daří. Salome

Chaneleon jemenský-otok kolene

(Stanislav, 13. 1. 2007 12:13)

Dobrý den, mám doma asi tříměsíčního chameleona jemenského. Před pár dny mu nateklo koleno a už ho moc nepoužívá mohl by mi prosím někdo pomoct? Předem děkuji.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20