Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleon jemenský

4. 6. 2006
Chameleon jemenský Obrazek
Chamaeleo calyptratus

Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.

ObrazekChameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re : oko chamíka

(Salome, 31. 8. 2009 19:02)

Pokud chamík přivýrá oko může a není na něm viditelný žádný zánět , může to být třeba jen proniknutím prachu , či třeba podrážděním o větvičku , trvají potíže stále ?

re: prosím o radu

(Salome, 31. 8. 2009 19:00)

Pokud máte dojem že má chamík k chovu vše co potřebuje a během doby co ho máte jste nikterak nezměnil zvyklosti , netuším čím by mohl výrostek vniknout , stává se to při poranění či nadmíře vápníku , pokud jste ale nic nezměnil tak raději navštivnte veterináře .

???

(Karel, 17. 8. 2009 18:21)

Měsíc žádná odpoveď na dotazy,co se děje?

Zřejmě spálená od žárovky

(Karel, 30. 7. 2009 21:56)

Dobrý den ,mám samici chamíka cca 4 měsíce starou. Udělal se jí na hřbetě tak 4 cm flek úplně žlutý je to 3 dny a začíná se to zmenšovat.Zřejmě spálená. Namazal jsem jí to Pantenolem na spáleniny.Nijak to nemokvá. Prosím PORAĎTE !! Děkuji Karel

oko chamíka

(Radka, 29. 7. 2009 17:03)

Náš chamík přivírá 1oko,čím to je? Žádný zánět nebo otok vidět není.Díky

prosim o radu

(Vladislav, 25. 7. 2009 18:38)

Dobrý den,potřeboval bych poradit.Chovám Chameleona Jemenského.Je mu rok a pul(samec):poslední dobou u něj pororuji bílý výrustek na zadní tlapce,přímo na prstech!Vypadá to jako taková bradavice široká cca 3mm,vystouplá cca 1mm.Má vše co k chovu potřebuje!Předem dekuji za rady.....

re:dotazy

(Salome, 24. 7. 2009 16:36)

Velmi mě těší že jste koupi zvažovaly ! Bohužel se mnohem častěji setkávám s opakem :( Myslím že informace od prodejce byla myšlena tak že můžete pustit svého Maxíka na fíkus vedle okna a tam se může po nějaký čas vyhřívat ovšem ne přímo umístit terárium na slunce.Co se týká vedra které aktuálně panuje , je samozřejmě nutné věnovat zvýšenou pozornost teplotě v teráriu. Pokud by přesahovala standart a hrozilo by Maxíkovi přehřátí určitě se musí teplota v téráriu snížit a to například zhasnutím. Je skvělé že Maxík nený pláchý a bojácný , sice s obezřetností ale jen tak dál :) Věřím že Vám Maxík bude přinášet jen samou radost.S.

dotazy

(Ája, 23. 7. 2009 20:41)

Chameleonka jsme koupili po dost uzrálé úvaze,nemyslela jsem to s tou el. kvůli šetření,ale zajímalo to nejen mě.Ono totiž ohledně toho slunění řekne každý jinak,že se může slunit a dát ven nám řekli při koupi.Nebo že se má světlo v poledne na dvě hod vypnout psali v knize-při vedrech.Nemůže se terárium přehřát?Maxíka máme od pondělí,nechá se pohladit a nechci to zakřiknout,ale zatím je vše OK.Díky za odpověď

re:dotazy

(Salome, 23. 7. 2009 13:38)

Ahoj Ájo,

myslím že můžeš být v klidu,určitě pije.Na rosení 4x denně bych dala trochu pozor,nevím jak moc intenzivně rosíš ale můžeš terárium přemokřit a následně vzniknou plísně a jiné problémy.
Já svítím v intervalu 10-12 hod.O kolik se zvedne spotřeba elektřiny Ti nepovím neboť jsme to nikdy neřešla, mohu Ti jen říct že mám několik terárii a učet za elektřinu mě ještě nikdy nesložil,pochybuju že by bylo jedno malé terárko s chamíkem nějakou velkou zátěží :) Na slunce terárium nedávej !! Sílu slunečných paprsků neuhlídáš,využívej tepelnou a UV zářivku ,pokud se snažíš ušetřit nějaké korunky tak se chameleona raději vzdej . Ovoce musíš vyzkoušet, žádné citrusové plody ale zkus třeba broskev, salátovu okurku a jiné (viz.komentáře níže) Sedmikrásky bych nezkoušela . Hezké léto . Salome :)

dotazy

(Ája, 22. 7. 2009 12:44)

V pondělí jsme si koupili chameleonka MAXÍKA,chtěla bych se zeptat,jak poznám,že pije? Dávám 3 šváby denně,rosím asi 4x.Kolik hod se mu svítí a co když se dá terárium na slunce,stačí to?A ještě jeden dotaz-o kolik se za rok navýší el.proud.Co všechno může za ovoce a zeleninu,co třeba květy sedmiktásek ...A jak velké kousky ovoce... Jsou mu 3 měsíce.Moc děkuji!

re : ovoce

(Salome, 11. 7. 2009 20:09)

Kdepak , citrusové plody chameleonovi nepatří ! Ale s uspěchem konzumují vodní meloun nebo třeba broskev. Děkuji Chamelounkovi za postřeh !! Skvělá připomínka :)

Ovoce

(Chamelounek, 11. 7. 2009 18:40)

Já to tady čtu s tim ovocem a doporučuju nedávat chamíčkům ty citrusy jestli víte co tim myslim jako jsou mandarinky, pomeranče, limetky, greapfruity nebo pomela:D

vajíčka..bez samce

( Marcela, 30. 6. 2009 9:14)

Chci se zeptat, jak často snáčí samice vajíčka? Před 4měsíci moje snesla 70vajec..a teď už je zase nějakou dobu nervozní, břicho má tlusté, pořád pochoduje po bytě a hrabe v teráriu ostošest, cupuje i polystyren v rohu..že by zas snůška, je to normální? Děkuji

re : Pekne vyfarbený chamík

(Salome , 18. 5. 2009 12:04)

Ahoj Iveto ,

podle popisu jsou podmínky chovu dobré , přisuzovala bych tmavé zbarvení stresu . Chamík si asi ještě nezvykl na nové prostředí . Chvilku to trvá , rozhodně nepřestávej sahat do terária , dělej pomalé pohyby a chamík si časem zvykne na Tebe i nové prostředí .

Pekne vyfarbený chamík

(Iveta, 14. 5. 2009 12:17)

Chcela by som sa opýtať, aké faktory v teráriu sú dôležité pre pekné vyfarbenie chamíkov. Od predošlého chovateľa som si doniesla pekného hráškovo-žltého chamíka, ale v mojom terárku je z neho sivo-hnedo-zelená jašterička. Priložila som mu rastliny, vlhkosť má medzi 50-60%, svetlo má nastavené na 12 hodín denne, teplota sa pohybuje medzi 24-28 stupňov, pozadie je sivo-zelené, to som skúšala farebne zmeniť do hráškovo-zelena, ale výrazne to nepomohlo. Pani v Chovprodukte mi povedala, že keď sú chované v nevlhkom prostredí, bývajú takto nevýrazné. Môj má 3 mesiace, je dosť bojazlivý, takže vlastne nevylučujem ani stres keď každý deň čistím terárko a kropím teplou vodičkou (2 x denne).
Ďakujem.
Iveta

re:vypuklá vajíčka

(Salome, 10. 5. 2009 13:24)

Dobrý den Petro ,
co si mám představit pod pojmem "vyfukuji" ? Předpokládám že asi vysychají a to bych přičetla špatným podmínkám inkubace .

vypuklá vajíčka

(petra, 10. 5. 2009 12:52)

AHOJ CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT MĚLI JME SNŮŽKU 38 VAJÍČEK,ALE NĚJAK SE NÁM V\FUKUJÍ.NEVÍTE CO MÁME DĚLAT???????????DÍKY

Re: Ovoce jako spestění

(Jana, 10. 5. 2009 11:12)

Děkuji, je to prostě chlap, asi má radši masíčko. Jana

re : Ovoce jako zpestření

(Salome, 9. 5. 2009 19:37)

Jano , myslím že je to jako u lidí , když nechce tak nechce . Moji chamíci jedí jenom vybrané ovoce např. meloun nebo broskve , dávám jim jej na misku či větev někdy ho snědí a někdy ne . Ale přímo ho krmit bych asi nezkoušela , prostě ten Váš ovoce asi nejí . Netrapte se tím.

Ovoce jako spestření

(Jana, 9. 5. 2009 17:17)

Všude čtu, že chameleónovi smím dávat na spestření ovoce. Ten náš o nic takového zájem nemá. Skoušela jsem jablíčka, mandarinky, kiwi a nezabralo nic. Je pravda, že jsem mu to položila jenom na mističku v terárku. Krmit jsem ho neskoušela. Doporučuješ skusit to rovnou do tlamičky? Jako když byl malej? Děkuji.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »