Chameleon jemenský
Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.
Chameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.
Komentáře
Přehled komentářů
Ivetko ,
až nyní jsem si všimla Vašeho příspěvku . A ani nevíte jakou mám radost že Váš Chamlil už zase baští a má se k světu . Dodatečně děkuji za milé přivítání .
re : strava
(Salome, 21. 11. 2009 17:25)
Milá Ajo ,
chameleoni opravu jedí pavouky i mouchy ovšem tohle tvrzení pochází od volně žijicích jedinců . Rozhodně Ti nedoporučuji odlepovat naše mouchy mucholapky či chytat pavouky v paneláku pod sklenici a následně zkrmovat . Vem si takovou mouchou když Ti sedne na koláč hned ji odháníš protože víš že předtím seděla bůhví kde a může být přenašečem různých chorob a takovou pochoutku by´s svému chameleonu určitě nedala , viď ? A pokud Tě napadalo že si doma zřídíš "mušinárium nebo snad pavoukárium" to bych taky nedělala =) . Zůstaň u krmení cvrčky a sarančátky . Pokud by se Ti zdálo že je jídelníček tvého chamíka finančně náročný ( ani bych se nedivila , 45Kč za krabičku není málo ! ) pořiď si vlastní odchov cvřčků . Není to náročné a krmení máš zaručené
re : troska spestrení
(Salome, 21. 11. 2009 17:16)Tady si i já dovolím s Mírou nesouhlasit.Červi nejsou pro chameleona jako standartní strava vůbev vhodné , jsou považovány za nutričně nevýhodnou zato sakramensky kalorickou položku . Ovšem jeden dva červíky do měsíce nemůžou nic pokazit =)
Strava
(Ája, 21. 11. 2009 15:52)Jako spestření možná,ale slyšela jsem,že chameleoni mají tenká střeva a že červy jim můžou ublížit. Tak nevím.A co je pravdy na tom,že by chameleoni mohli jíst pavouky a mouchy?
troska spestreni
(mira, 20. 11. 2009 21:38)nedavno jsem na netu narazil na takovou malou zajimavost ohledne krmeni chamiku a mohu vrele doporucit jedna se o masove cervy kteri se daji zakoupit v jakekomkoliv obchode s rybarskyma potrebama...jsou i v ruznych variantach, od bilych az po ovocne...coz znaci jak barvu ,tak vuni a dokonce i chut...ja osobne je davam jak nasi jemence jaryne tak novemu prirustku lojzovi...daji se lehce skladovat napr v lednici a nebo jen tak v nadobe...ale pozor opatrene vikem samozdrejmne ze derovanym..a ted ta pointa...chamici tyto cervy muzou v pohode zrat je to takove mensi spestreni a ohromne jim chutnaji...po urcite dobe pokud nechame cervy na teplem miste se zakukli a mame co???no masarku coz chamik taky muze...jen upozorneni ja jsem nasypal jiz zakuklene cervy do terarka a zasypal substratem...na to prosim opatrne staci jich tam dat napr.jen 5 nebo 8...ja jsich tam mnel asi 40 a do drheho dne jsem mnel v terarku naproste cerno sama masarka....no zadari se...
Re:
(Mira, 17. 11. 2009 16:32)Tak ja je koupil cirou nahodou,znamy ukoncil chov zvirectva.jeste mu zustaly koralovky a u znameho ma hroznyse,takze jsem vzal chovne trio.jsou na sebe zvykli,takze parada.
re:
(Salome, 17. 11. 2009 16:13)S Vermikulitem mam také dobré zkušenosti . Gegončíci se mi vždycky líbili ale už se mi domů nevejdou :( Přeju šťastnou snůšku a díky za Tvé poznatky , těch není nikdy dost
re:
(mira, 17. 11. 2009 13:39)juju neni zac ono neni substrat jako substrat, tak jen aby nekteri opravdu neudelali v nakupu chybu...ja osobne kupuji jen terarijni substrat ktery je pro jemenaky vcelku dobry jinak se da pouzit snad i mikeš klasicky kockolit nebo jak se tomu rika, je nyprosto bez prisad drzi teplo i kdyz je malicko nachylny na vlhkost, ale az tak moc nerosime aby jsme mneli destne terarium ze.Jinak mikese pouzivam jako podlozi do teraria pro gekonciky nocni a naprosta spokojenost....prez den se krasne nahreje a v noci malicko teplo drzi dokonce malicko srazi i pachy...jinak snuska jeste nebyla...mam brezi i samici gekoncika...takze vyroba inkubatoru je v plnem behu...samecek k nasi jaryne zakoupen vcera jinak je karantene pro jistotu na dva mesice..co kdyby.A po pareni na snusku mohu doporucit vermikulit teda pro ty kteri buedou chtit mlade
re : ??!!??
(Salome, 17. 11. 2009 9:38)
Ahoj Míro,
děkuji za skvělou připomínku . V doporučení se jedná samozřejmě o substrát bez přidaných hnojiv !
re : MAX
(Salome, 17. 11. 2009 9:35)
Ahoj Ajo ,
podle Tvého popisu je Váš Maxík zdravý a čiperný . O vitamínech které by podporovali chuť jídlu nevím ani já , u lidí je to vitamín B ale chameleonovi bych ho nedávala! Pokud mu chutná ovoce a zelenina je to jenom dobře z toho že odmítá cvrčky si nic nedělej , dávej mu je ( případně saranče ) když si vezme a jinak ho krm tím co má rád . To že je Váš tak príma je jen zasluhou Tvoji a Tvé rodiny , je na něm vidět že jste správní chovatele .
??!!??
(Mira, 17. 11. 2009 2:31)Hezky den.pokud mohu poprosit,za zadnych okolnosti,nedavat do teraria jako podlozi substrat zakoupeny v zahradnictvi obsahuje ohromne mnozstvi hnojiv.
MAX
(Ája, 11. 11. 2009 9:26)Ahoj Salome,Maxa chameleona máme 5 měsíců,je to skvělý kamarád,hlavně syna.Jak nás uvidí v pokoji,hned se za námi dobývá,rád po nás leze klidně z jednoho na druhého...Má rád i ovoce.ALE- poslední dobou nám nechce jíst cvrčky,nejraději by si dal jen jednou týdně saranče (malé).Ptala jsem se ,jestli jsou nějaké vit. na podporu chuti k jídla,prý ne . Prý jsme si ho rozmlsali,je to možné,když to saranče má 1xtýdně?? Kaká,je čiperný,hravý... Ale nechce jíst cvrčky,když mu dám cvrčka před tlamičku,odvrátí hlavu. Používám vitamíny na cvrčky-reptivite,ty mi byly doporučeny.Nikdy bych netušila,že by si mohl chameleon na nás takhle zvyknout.Je prima!!!
Vsetci sme späť/ Pud loviť
(Iveta, 25. 10. 2009 17:21)
Ďakujem za záujem, Chamil je zase lovec.
Ukázalo sa, aké je dôležité správne vyváženie vitamínov a minerálov. Na nete som našla, že málo vitamínu E spôsobuje nechuť do jedla. Tak sme sa začali viacej slniť, zmenila som vitamínový mix a zo dňa na deň som videla zlepšenie. Taká banalita-povedala som si nakoniec.
Vitaj späť Salome. Skončili sa letné potulky po svete???
re : oči
(Salome, 23. 9. 2009 11:00)Problémy s očima jsou u chámíků bohužel docela častý problém :( Jak se to u Vás vyvyjí ? Je velmi těžké představit si pod pojmem "oči velmi venku" kde je problém na tož co by ho mohlo způsobovat ? Nejedná se například o zánět ? Pokud problém přetrvává zkuste mu očka propláchnout vhodným roztokem a pokud to nezabere , navštivte odborníka
re : pud lovit
(Salome, 23. 9. 2009 10:57)
Ivetko ,
jak to vypadá u Vás ? Pořád nechce jíst ? pokud ani pár dní hladovění nepomohlo , navštivte odborníka na plazi . Bezváhání
re : oko chamíka
(Salome, 23. 9. 2009 10:51)
Radko ,
jak již je zmíněno v příspěvku níže , diskuze nyní funguje s mírným zpožděním neboť trávím léto po "cestách světem" . Jak to vypadá s Vašim chamíkem ? Zlepšilo se to očko ?
Myslím že tenhle symptom neodpovídá přemíře vytammínu spíš jde o nečistotu v oku , pokud problém trvá a nezhoršuje se zkuste mu očko propláchnout borovou vodou a nebo optahmoseptonexem (opatrnost na místě) . Pokud se problém zhoršil předpokládám že jste již navštívila veterináře .
oči
(Jan, 13. 9. 2009 10:59)Dobry den, prosil bych take o radu..muj chamik ma nyní oči velmi venku..jako by měl před nimy zanět či otok. Ale pokud se ho pokusim vyndat normalně se brani, nafukuje a oči ma v pořadku. Ale jakmile je v klidu před očima je opět otok..předem děkuji za radu
Pud lovit
(Iveta, 4. 9. 2009 18:45)
Ahojte,Salome je mimo ale možno mi bude vedieť niekto poradiť zo svojej vlastnej skúsenosti: moj Chamil mal zdravotné problémy a tak som ho začala krmiť do tlamičky. Trvá to už tri týždne a on (už pri zlepšenom zdravotnom stave) sa nevracia k tomu, aby lovil sám. Cvrčkom hodeným do terárka sa vyhýba. Viem, že pud loviť sa nedá odnaučiť ani ničím "uhasiť". Ale verte mi, že mám za sebou dosť pokusov, aby si cvrčkov ulovil sám. Nenakrmila som ho do tlamičky aj 4 dni, cvrčkovia behali okolo neho-a on nič. Po nemoci je celkovo málo pohyblivý, stále ako keby odpočíval. Dávam mu vitaminovy mix a vaječné škrupinky.Aký vitamín mu može chýbať?
oko chamíka
(Radka, 2. 9. 2009 19:37)Očko přivírá,ale ne tolik.Mohlo by to být,když se moc obalí cvrčci ve vitamínech? Jinak je čiperný,že by vypadal nemocně,říct nemůžu! Pije ,jí,kaká,vše normálně,jen to očko.Díky
re : ???
(Salome, 31. 8. 2009 19:08)Děkuji za starost Karle , nejen chameleony ale o mme zlobí zdraví, byla jsem přes měsíc nemocná a teď mě čeká měsíc rekonvalescence a odpočinku při cestách po světě , takže se všem dodatečně omlouvám za pozdní odpověďi , ve čtvrtek odjíždím a stránky budou opět funkční počátkem října . Krásný zbytek léta všem a hodně radosti s Vašimi mazlíčky
PRO IVETKU a CHAMILA =)
(Salome , 21. 11. 2009 17:31)