Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleon jemenský

4. 6. 2006
Chameleon jemenský Obrazek
Chamaeleo calyptratus

Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.

ObrazekChameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re: Chamelounek

(Salome, 8. 5. 2009 13:32)

Ahoj Lucíku,
skvělé že máš možnost přijít do styku se zvířetem dřív než si ho koupíš. Škoda že takových prodavaček není víc :) Tak a teď k Tvým otázkám .
1) Tvého budoucího Melounka krm cvrčky, malé pro malého ,velké pro velkého. Cca.4-5ks na den. Můžeš mu jídelníček zpestřit ovocem či zeleninou .
2) jako substrát doporučuji rašelinu - koupíš v zahradnictví
3) pro jednoho chamíka minimálně 80x70x150
4) vlhkost kolem 40% až 50%
5) teplota cca. 25°C , pod světlem i 30°C.Terárium musí mít chladnější kout kde se může chamík schovat a teplejší kout kde se může ohřát.
6) viz.otázka číslo 1
7) jak se připravit-posbírat co nejvíc informací , zařídit terárium alespoň tři dny předem aby jsi zjistila jaké jsou podmínky ( na kolik se vyhřeje , jaká a zda je udržitelná vlhkost,prostě aby´s měla čas vychytat chyby předem a ne již za provozu )
8) co se financí týká tak to je trochu složitější , pokud si budeš vše kupovat ve zverimexu tak si připrav takových - 8000,- ( terárium + žárovka + zářivka + teploměr + vlhkoměr + rašelina + chamík ) počítám s tím že květiny, rozprašovač a další dekoraci najdeš doma. Pokud chceš ušetřit domluv se s někým kdo umí slepit terárium , či předělat staré akváruim na terárium , vyrob si dekorace,pro větev skoč do lesa či na zahradu ,vysterilizuj ji, zadní stěnu si vyrob z kamene či polystirénu , rašelinu kup v nějakém hobby centru , žárovku v domácích potřebách či zašátrej doma určitě najdeš ;) Pro žářivku , vhlkoměr i teploměr si ovšem do zverimexu budeš muset ale tam cena vyšplhá na cca. 500,- . No a chamíka od chovatele seženeš kolem 250,- záleží na jeho velikosti třeba již za týden na výstavě Živá Exotika na adrese Kultůrní dům Ládví , Burešova , Praha 8 . Další informace Ti ráda dodám či Ti poradí chovatel od kterého chamíka koupíš . Konečná cena , dle moji rady Ti tedy vytvoří max. 2000,-

Chamelounek

(Lucík, 7. 5. 2009 22:47)

Ja chamíka mít nemůžu protože máme malý byt a já nemám ani svůj vlastní pokoj ale naštěstí tu máme zverimex a když je tam hodná prodavačka můžu se s nima pomazlíkovat. Ale kdybych snad náhodou chamču dostala tak tedy dopředu potřebuji vědět 1.co žere 2.jaký substrát 3.jak velké terárko 4.jaká vlhkost 5.jaká teplota 6.čím je krmit(u pani ze zverimexu jsem viděla hodně velké červy a v pohodě je spapkali) tak kolik pro jednoho na den 7.jak se mám připravit na chov Melounka (tak se bude jmenovat) 8.kolik tak bude stát vybavení když Melounci stojí 990,-Kč Ps:není to přehnané??? 9.je lepčí Melounek ze zverimexu nebo od určitého chovatele bydlím v Praze 8 Libeň tak co nejblíž pls odpověz na e-mail lucie.frydrych@fafe.cz

re :chov

(Salome, 7. 5. 2009 15:53)

Dobrý den Adriano ,

chameleoni se dožívají cca. 5let . Sameček je větší než samička může mít i 40cm , samička kolem 30cm . Červy bych mu nedávala , cvrčci jsou dobrou volbou :)

PS : nejdřív info potom kup , skvělý , budete dobrý chovatel

chov

(adriana, 6. 5. 2009 17:55)

Dobrý den,chceme si koupit chameleona,zajímalo by nás-kolika let se dožívá,kolik cm vyroste sameček,slyšeli jsme,že je nevhodné krmit ho červy,kvůli trávení,že má chameleon tenká střeva.Děkuji

re : chamík chodí jíst hlínu

(Salome, 4. 5. 2009 10:59)

Ahoj Iveto ,

tak bohužel u chameleonů jsem se s tímto jevem ještě nepotkala . Ovšem u mé želvy je to jev naprosto běžný , dle mých informací si tím čistí střeva , pomáhá trávení . Stane se že jedinec čas od času netrefí kořist a sežere trochu hlíny ale že by to dělal umyslně sylším poprvé. Snad k tomu má stejný duvod jako želva. Hlína by mu neměla nikterak ublížit , proto je jako podestýlka nejvhodnější narozdíl třeba od lignocelu kterým si chovanec zalepí střeva. Pokusím se ještě pátrat po dalších důvodech snad Tě má odpověď zatím uspokojí .

Chamík chodí jíst hlínu

(Iveta, 30. 4. 2009 15:49)

Muj Chamil je sprospívající tvoreček, ale hned od začátku mně na něm zarazilo to, že ihned po rosení si chodí nabírat jazykem mokrou hlínu s kvetináče. Nevím, jestli mu chybí minerál, nebo jenom takovým spusobem nabírá vláhu. Nemám kontakt na předešlého chovatele a ani v poradnách jsem se s něčím takovým nesetkala. Co mu chybí?

re : prosím o pár odpovědí :-)

(Salome, 26. 4. 2009 8:05)

Dobrý den Lucko,

velice si cením Vaší snahy získat informace před koupí!tO je skvělý a hlavně zodpovědný přístup .A teď k Vašim otázkám.
Volně pouštět chameleona můžete ale není to pes ani kočka , snadno někam zapadne , zraní se a prochladne (předpokládám že teplota ve vašem bytě neodpovídá teplotě v teráriu) Pokud se budeme bavit a puštění bez dozoru tak to rozhodně není vhodné!!
Co se týká pohlaví nemyslím si že je až tak rozjodující ovšem z mých zkušeností vím že samice jsou méně agresivní a lépe "ochočitelné" . Ovšem velmi záleží na tom jak budete k chamíkovi přistupovat již od malička . Měl by si hned zvyknout na Vaše přiměřené doteky a Vaši přítomnost .
Bohužel žádného chovatele z ČB neznám .

prosím o pár odpovědí :-)

(lucka, 26. 4. 2009 1:06)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jde chovat chameleon jen volně v bytu bez terária. Přečetla jsem si pár článků na toto téma ale názory jsou pokaždé jiné tak jsem s toho zmatená a rozhodně bych nechtěla aby chamík utrpěl nějakou újmu jen pro mou neznalost. Ještě jsem si ho nepořídila protože bych chtěla nejdřív zjistit vše potřebné pro jeho chov.Taky bych se chtěla zeptat jestli je lepší si koupit samici nebo samce když budu začátečník a jestli náhodou nevíte o nějakém chovateli v okolí Českých Budějovic na kterého bych se mohla obrátit ohledně koupě.Předem děkuji

nemoc

(lukasek, 5. 4. 2009 11:19)

muj chameleon je strasne zeslabli.Nedokaze ted vylezt ani na vetvicku.Zere strasne malo.davam mu vitaminy a snazim se sledovat jestli neco sezral,ale nejde to moc dobre kdyz chodim do skoly.Pomoc.Co s nim mam delat????

re:ta boule mu zmizela

(Salome, 26. 3. 2009 13:12)

Ahoj Gábi
tak to je skvělý ! Doufám že už bude v pohodě . Případně zvaž dávky vitamínů ( všeho moc škodí ) a tyto bulky a problémy s očima bývají od převápění .

ta boule mu zmizela

(Gábina, 25. 3. 2009 9:37)

Ahojik...ta boule byla velikosti asi jako pecka z třešně,ale během dne mu uplne zmizela a zatim...klepu to...nema žádou.Opravdu se o něj starám jako ,kdyby to bylo malinky miminko,ale to je samozdřejmost.S tím odborníkem naplazi to bude horší...já jsem z vesnice a nejližší by byly asi Budějic nebo Praha a pro mě je to ost z ruky....doufám,že se z toho dostane...jinak moc díky mějte se ahoj

re: nevim c o s chamikem

(Salome, 24. 3. 2009 13:49)

Ahoj Gábi ,

Tvuj popis problému skutečně nevypadá moc dobře.Jsou tu tedy jen dvě možnosti , postupuj v tom co děláš a nech chamíka ať se s tím popere sám . A nebo druhá možnost kterou bych Ti doporučila , nedej na radu své kamarádky a navštiv lékaře , nejlépe odborníka na plazy !! Pokud mi poskytneš info odkud jsi mohu Tě na nějakého odkázat . Záleží na tom jakou péči chceš svému chameleonovi dát . Hodně štestí

re : pro Dana a Šimonu

(Salome, 24. 3. 2009 13:45)

Ahoj
oteklé oči mohou mít spoustu příčin , určitě by pomohly fotografie , zašlete prosím na salome.rose@seznam.cz . Pokusím se Vám co nejdříve ozvat , pokud by stav rapidně zhoršoval bez váhání navštivte veterináře

nevim c o s chamikem

(gabina, 24. 3. 2009 7:52)

ahoj...muj chamik asi pred týdnem zacal jen lezet na zemi na vetvicky ho musim vysazovat.Je línej nechce ani chodi,ale baru ma krasne zelenou.Pinzeou mu krmim cvrcky,jablka,banan vudy sezere,ale ne takové mnozství,které drive jedl.rosim i 3-4denne...vitaminy ma je to mix +skorapky z vajicek.Teplota pres den kolem 30 stupnu v noci tak 22stupnu.Dneska ráno se mu udelala boule pod okem uz opravdu nevim co mam delat.Volala jsem kamaradc na veerinu a ta me eka,ze stejne prezije jen nepatrne mnozstvi chamiku,ktere leci.Prosm jesli mate nekdo podobny problem,tak mi napiste diky moc hezky den

Oteklé oči

(Dan, 23. 3. 2009 20:51)

Ahoj, mám s 2 měsíčním chamíkem podobný problém.Jde o oteklé oči které si škrábe o větev a snaží se je podrbat, zřejmě ho svědí, oko má občas i zavřené a až když na něj promluvím tak ho otevře a je vidět že okolo oka má zarudlou kůži.Vlhko a teplo mají, často jim rosím a cvrky obaliju v Reptivite.Mám uvb zářivku-napadlo mě jestli nenímoc silná.Mohu poslat foto, dělá mi to velké starosti a už to trvá tak 5 dní.Děkuji za jakoukoli radu .Dan

zespoda oteklé oči

(Šimona, 19. 3. 2009 22:17)

Ahoy, prosím o radu, náš chameleon má zespodu oteklé oči(ne bulvy), předem velmi děkuji za každou radu. Šimona

re:info před koupí

(Salome, 4. 3. 2009 20:53)

Dobrý den Evo,

velice si cením Vaší snahy získat informace před koupí!A teď k Vašim otázkám.
1) volně pouštět chameleona můžete ale není to pes ani kočka , snadno někam zapadne , zraní se a prochladne (předpokládám že teplota ve vašem bytě neodpovídá teplotě v teráriu) Pokud se budeme bavit a puštění bez dozoru tak to rozhodně není vhodné!!
2)Trusu není mnoho , jedná se o 2-3cm velké ztvrdlé utvary které nezapáchají , ovšem z terária se musí pravidelně odstraňovat .
3)Ano , volný chameleon dokáže v bytě polapit pavouka či mouchu ale jedná se spíš o vyjímečný jev.A rozhodně to není uplně v pořádku neboť volně poletující hmyz např.moucha může být přenašečem chorob
4)V teráriu bych si troufla nechat samotného chameleona doma nanejvíš 3-4 dny , je lepší v době delší nepřítomnosti domluvit se s přátely či rodinou aby se o chamíka dočasně postaraly . Chameleon pije z rosy z listu a bez vody by se velmi rychle stal dehydratovaným

Doufám že Vám mé odpověďi stačí , případně ráda dle mých možností a zkušeností poskytnu další info

info před koupí

(Eva V., 4. 3. 2009 17:31)

Dobrý den, plánuji koupi chameleona, ale mám pár dotazů. Je možné, aby měl sice terárium, ale volně dostupné a většinu dne byl volně puštěný po bytě( občas i bez dozoru)? Jak je to s trusem, je ho hodně nebo méně. Když by byl volně puštěný, je si schopný chameleon sám chytit hmyz (pavouky atd. - máme jich opravdu mnoho). A jak dlouho vydrží sám doma (dovolená atd.) Děkuji předem za odpověď. Eva

re:nové

(Salome, 1. 3. 2009 17:09)

Ahoj Jardo ,
Děkuji uživately ( ... ) za to že Ti řekl co již jistě víš a to je že jsi udělal chybu ! Než si pořídíš zvířátko měl bys o něm alespoň něco vědět . Ale to je v tuto chvíly už jedno , teď si už musíš se situací poradit . Takže : záleží na tom jak hluboko se může v Tvém teráriu samice zahrabat , obvykle délka "chodby" kterou samice hrabe odpovídá +/- její délce . Pokud to není v teráriu možné musíš ji takové prostředí vytvořit . Dále záleží co chceš s vejci dělat , rovnou Ti mohu říct že jako začátečník se mláďátek nedočkáš , nemáš zajisté ani potřebné vybavení k inkubaci.Takže je po snesení můžeš vyhodit. Pokud chceš ovšem vejce zachovat a darovat např.zverimexu kontaktuj nějaký a postupuj podle jejich instrukcí nebo si pročti níže uvedené komentáře týkající se snůšek.

PRO:nové

(..., 1. 3. 2009 12:55)

Ahoj...udělal jsi chybu..ze všeho nejdřív jsi měl nastudovat nějakou knihu,příručku o chamících,aby jsi věděl co nejvíce...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »