Skupina vlivných britských lékařů veřejnila výzvu, aby státní zdravotní služba NHS přestala platit alternativní medicínu. Dostali se tak do přímého sporu s následníkem trůnu princem Charlesem i s vládou, kteří tyto formy léčby v omezené míře podporují a pracují na jejich rozšíření. Podle skupiny 13 eminentních lékařů a vědců včetně jednoho nositele Nobelovy ceny je ale chyba z veřejných zdrojů financovat neověřené metody, jako je homeopatie, za situace, kdy je státní zdravotnictví v deficitu. Tato skupina napsala dopis ředitelům všech 476 místních organizačních složek NHS. Žádají v něm, aby státní peníze šly jen na takové léčebné metody, které jsou vyzkoušené a o nichž existují vědecké důkazy, že pomáhají.
Princ Charles v sídle Světové zdravotnické organizace v Ženevě, měl připravený projev, v němž naopak vědce žádal, aby alternativní metody nezatracovali, ale zkoumali je a zahrnuli je podle výsledků mezi své postupy.
Zmíněná skupina vědců ovšem v dopise výslovně kritizuje dvě z iniciativ, které v tomto ohledu na princův popud v Británii vznikly a jsou provozovány za veřejné prostředky. Podle vědců obsahuje literatura pro pacienty zkreslující tvrzení zejména o vědecké podpoře pro homeopatii, jejíž účinnost podle jejich tvrzení neprokázala více než desítka systematických výzkumů.
Jeden ze signatářů dopisu, profesor Michael Baum, novinářům řekl, že se k této akci rozhodl vzhledem k zoufalství, které se ho zmocňuje, když vidí, jak NHS stále více přijímá alternativní medicínu, a při tom léky s prokázanou účinností se k pacientům nedostanou.
"V době, kdy máme potíže, aby naše pacientky mohly dostávat Herceptin, u něhož je absolutně prokázáno, že zvyšuje délku přežití při onemocnění rakovinou prsu, považuji za strašlivé, že NHS financuje terapie, jako je homeopatie, která je naprosto falešná," zdůraznil