Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní masáž

27. 5. 2006

Obrazek

za různých okolností plní masáž odlišné úkoly. Podle toho rozeznáváme pět druhů sportovní masáže

Masáž přípravná je určena ke zlepšení zdravotního stavu, k posílení organismu zanedbávaného nedostatkem pohybové činnosti a dalšími zdravotně negativními vlivy. Jde zpravidla o masáž celkovou, vydatnou, mimo jiné pomocí důkladného hnětení svalstva i s využitím všech vhodných variant tepání.

Masáž odstraňující únavu - v ideálním případě by to měla být masáž trvající 60 i více minut. Poskytuje se zpravidla jednou, dvakrát týdně, a to v těch dnech, kdy se nejvíce nahromadila únava z tréninkových cyklů. To platí pro dny tréninku. Po závodě či utkání je vhodné provádět až po určité době uklidnění, po silném vyčerpání až druhý den. Po této masáži má následovat nejméně půlhodinový odpočinek v leže.

Masáž pohotovostní má připravit, naladit sportovce na podání maximálního výkonu. V tréninkových dnech se nepoužívá. Provádí se nedlouho před sportovním výkonem a můžeme ji zahrnout jako součást rozcvičení. Lze ji zařadit po pohybovém rozcvičení. U zkušených sportovců s lidným přístupem k soutěži se provádí tato masáž jako dráždivá. U sportovců tzv. trémistů se dráždivá masáž nepoužívá, naopak použije se masáž zklidňující. Hmaty při pohotovostní masáži provádíme lehce, snažíme se, aby masáž nebyla přerušována zbytečnými přechody mezi jednotlivými hmaty. Pohotovostní masáž je velmi fyzicky náročná a masér musí být schopen improvizovat při kombinaci různých hmatů ve velmi krátkých cca 3 minutových intervalech.

ObrazekMasáž o přestávkách mezi výkony se používá pouze při závodech a utkáních. Provádí se v situacích, kdy se soutěž např. protáhne na několik hodin, půldní a dní mezi jednotlivými výkony jsou tak určité přestávky. Je to vlastně zkrácená masáž odsatrňující únavu přecházející do dráždivé pohotovostní masáže.

Léčebná sportovní masáž se provádí po dohodě s lékařem, kdy sportovec je ve stavu po zranění nebo při jiných zdravotních potížích. V této fázi masáž prospívá a někdy znamená nenahraditelnou službu na cestě k rychlejšímu a hlavně plnému návratu zdraví a normální funkce.

Ani o jedné z těchto masáží, ( vyjma poslední léčebné ) si nemyslím že je vhodná pro běžnou populaci nýbrž pro opravdu vrcholové sportovce i když znám spoustu masérů kteří ji běžně zákazníkům provádí , i když třeba méně razatněji , tak ani v tomto připadě ji já nedoporučuji ....     

                                                                                                Salome