Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oldřich Nový

18. 5. 2006

ObrazekOldřich Nový

narodil se 7. srpna 1899 v Praha
Byl český herec, zpěvák a režisér . Ve svých filmových rolích vytvořil typ elegantního světáka. Snad nejznámější je jeho věta z filmu Kristián: "Zavřete oči, odcházím...".

Oldřich Nový se setkával s herectvím od svých dětských let. Jeho otec, herec a režisér Miloš Nový, ho brával s sebou do divadla. Oldřich se vyučil typografem (sazečem), ale když se později začal objevoval v kabaretu jako zpěvák operet, zařídil mu jeho strýc studium herectví u herce Národního divadla Karla Želenského.

V roce 1919 začínal v operetě a činohře v Ostravě. Od roku 1920 působil v brněnském Národním divadle. Tam strávil celkem 16 let. Nejprve jako herec, pak i jako režisér. V roce 1928 uvedl jako režisér úplně nový typ představení - muzikál. V polovině 30. let přesídlil do Prahy, kde otevřel svoje Nové divadlo a začal se také častěji objevovat před filmovou kamerou.

Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 začalo těžké období jeho života. Jeho žena Alice Nováková byla Židovka. Nový jí zcela jistě zachránil život, neboť se s ním odmítl rozvést. V roce 1944 byli oba zatčeni a převezení doObrazek koncetračního tábora. Po válce se Oldřich Nový k filmu vrátil, ale po roce 1948 se objevoval pouze zřídka.Těžištěm jeho práce se stalo divaldo, úzce spolupracoval s rozhlasem a občas také s televizí , hostoval také v opeře.
Z jeho nejznámějších filmů mohu jmenovat např : Eva tropí hlouposti , Hotel modrá hvězda , Roztomilý člověk , Valentin Dobrotivý a jako nezapomenutelný Kristián  zavřel oči a odešel 15. března 1983 v Praze
  
                                         Salome