Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diagnostika podle nehtů

Dle tradiční čínské medicíny vzhled nehtů svědčí o zdravotním stavu člověka. Bílé skvrnky se vyskytují po požívání mnoha sladkostí, černé informují, že v organismu je mnoho toxinů z konzervačních látek (fatálně se odrážejí na játrech a ledvinách). Poplašným signálem jsou rovněž šedivé obvody.

Příliš světlé, jako křídové nehty hovoří o úpadku vObrazekitálních sil a anémii (dieta chudá na minerály a vitaminy). Jejich načervenalý odstín varuje před nesnázemi oběhu krve. Nerovné, řasnaté plátky prozrazují nesnadno stravitelnou dietu a problémy se zažívacím traktem, případně oslabení dechové soustavy (astma). Velmi křehké a lámavé nehty naznačuj poruchy zažívání, cukrovky, onemocnění štítné žlázy. Rozdvojující se mohou ukazovat na oslabení rozmnožovacích orgánů. Naštěstí však tomu tak být nemusí. Slabé nehty mohou naznačovat nedostatek příjmu čerstvé zeleniny a ovoce nebo častý kontakt s chemikáliemi.

Jak zabránit těmto změnám? Především doplnit nedostatek vitaminu A, E, zinku, hořčíku, vápna. Jíst celozrnný chléb, pšeničné klíčky, otruby, kaše, zelí, zařadit do jídelníčku především papriku, špenát, zelený hrášek, petrželovou nať a listovou zeleninu. Dále jsou vhodné ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, rozinky. Při přílišném lámání nehtů pijte denně nálev z přesličky: lžičku byliny zalijte vařící vodou, ponechte 10 minut pod pokličkou a pak proceďte. Mimoto by si ženy alespoň několik týdnů neměly lakovat nehty, je potřeba se vyhnout kontaktu s chemikáliemi a všechny domácí práce vykonávat v rukavicích. Používejte pilníčky výlučně kartonové, k čištění měkký kartáček.

Denně je nutné pečovat o nehty i vnitřně, vyberte si jeden způsob, který vám vyhovuje:
-
Večer rozpusťte vosk ve vodní koupeli (nádobku s ním dejte do hrnku s vodou a tu zahřívejte), do teplého ponořte prsty a ponechte je tam dvě minuty. Vytáhněte je, počkejte až vosk ztuhne a nechte je tak celou noc.


- Máčejte nehty 15 minut v teplém olivovém oleji, pak do nich vtírejte citronovou šťávu.


- Smíchejte po dvou lžících přesličku a semínka kopru. Zalijte skleničkou vařící vody, odstavte na hodinu, proceďte, zahřejte a máčejte v nálevu konečky prstů dvacet minut.


- Lžičku rozmarýnu zalijte 1/2 skleničkou vařící vody, po 30 minutách proceďte, zahřejte a máčejte nehty čtvrt hodiny.


- Lžíci lněného semínka zalijte skleničkou vařící vody, neceďte. V teplém máčejte prsty 25-30 minut.


- Vezměte 2 lžíce koprových semen a 2 lžíce nakrájeného kopru. Kopr zalijte teplou vodou a na hodinu odstavte. Semena zalijte vařící vodou, po dvaceti minutách proceďte. Smíchejte obě tekutiny, zahřejte a v teplé podržte nehty půl hodiny.                                                                             

- Denně vtírejte do nehtů a kůže kolem nich směs vytvořenou ze lžičky mandlového oleje, lžičky oleje ricinového a ampulky vitaminu E v tekutém stavu (koupíte v lékárně).
                                                                                                           victorie.cz