Jdi na obsah Jdi na menu
 


V poslední době se ve veřejných časopisech setkáváme často s publikacemi týkajícími se problému chrápání a jeho odstranění.
Donedávna se chrápání považovalo pouze za zvukový fenomén se sociálním a psychickým efektem ve společnosti a v rodinném kruhu. Velice známá a pro někoho i velice trapná situace se opakuje jak doma, tak i na služební cestě. Na jedné straně je rušeno okolí, ale na straně druhé trpí nemile i samotný aktér. Jednodušší a okamžité řešení je probudit, zatřást, zapískat, zamlaskat, ale když se to musí opakovat vícekrát za noc, co máme z tohoto spaní ? Vynálezci se pustili do práce a vyrobili přes tisíc pomůcek, ale málokterá z nich pomohla a zároveň byla snesitelná.
V posledních 25-30 letech se ale zjistilo, že chrápání může být i signál větších zdravotních problémů.
Vezmeme-li v úvahu, že ve věku 35-65 let chrápe 24% mužů a 8% žen, nemůže nás překvapit obrovský zájem a velká snaha odborných kruhů najít konkrétní jisté řešení.

Bylo zjištěno, že chrápání je součástí poruch spánku a tak v posledních 25 letech byly vytvořeny odborné asociace zabývající se tímto problémem.

Podle jedné z nich - American Sleep Disorder Asossiation, můžeme poruchy spánku rozdělit na 3 stupně:


I. Chrápání jako zvukový fenomén s nadměrným vdechovým úsilím. Takzvané “čisté” chrápání je pouze sociálním problémem, ale může být příčinou určitého procenta rozvodů. Klasifikuje se jako rovnoměrné a explozivní. Nedostatečný spánek díky explozivnímu chrápaní vede k druhému stupni.


II. Denní ospalost s tendencí k mikrospánku. Vyznačuje se jako denní únava, nervozita a podrážděnost.


III. Spánek s apnoickými pauzami tj. pacient přestává dýchat a dělá pauzu delší než 5-6 sekund. Čím je pauza delší a čím je počet pauz větší, tím je vliv na zdravotní stav závažnější. Tato pauza je předstupněm poruch krevního tlaku a ischemické choroby srdeční. Tato porucha má taktéž podíl na impotenci, bolestech hlavy, náhlých příhodách mozkových.


Vnímáme-li chrápání jako první stupeň popsaných poruch, je logické, že úsilím odborníků je najít příčiny chrápání a tak i přerušit možnost přechodu do poruch se závažnějšími zdravotními problémy.Zjistilo se, že mezi hlavní příčiny patří neprůchodnost horních cest dýchacích buď jako samostatný problém, anebo kombinovaný s nadváhou.