Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trápí vás chronické bolesti hlavy, avšak příčí se vám představa, že polykáte jeden prášek za druhým? Pak možná stojí za to, abyste zvážili méně tradiční metodu léčby. Například akupunkturu.

Prastará akupunktura neboli léčba jehličkami pomáhá při chronických bolestech hlavy. Výsledky studie vědci uveřejnili v říjnovém čísle časopisu Headache.

Léky versus jehličky
Vědci uvedli, že přibližně čtyři procenta dospělých trpí každý den bolestmi hlavy. Při častých bolestech je vhodné k farmakologické léčbě přidat nefarmakologické intervence, jako je například akupunktura.

Do studie bylo zahrnuto celkem 74 pacientů. Vědci srovnávali farmakologickou léčbu vedenou neurology s kombinací léků a akupunktury. Výsledek? U pacientů, kterým se dostalo obou forem léčby, se snížila intenzita bolestí hlavy a naopak zvýšila kvalita života.

ObrazekProč tak trpíte?
Výsledky ukázaly, že u pacientů léčených pouze medikamenty se nezlepšily žádné ze sledovaných hodnot. Ve srovnání s touto skupinou došlo mezi lidmi ze skupiny druhé k výraznému zlepšení.

Pacienti s akupunkturou měli téměř čtyřikrát menší bolesti po dobu šesti týdnů, což se příznivě projevilo třeba na spotřebě analgetik.

To je nanejvýš žádoucí, protože nadměrná spotřeba léků proti bolesti rozhodně zdraví neprospívá - nejenže neléčí vlastní příčinu obtíží, ale navíc může přímo poškodit zdraví.

Analgetika totiž zvyšují riziko vzniku vnitřního krvácení, které může být smrtelně nebezpečné.

Někdy se skutečně nedaří přijít na to, proč člověka často a úporně bolí hlava, ale často je skutečná příčina třeba v problémech s páteří a v oslabení jejího svalového korzetu. Náprava by proto měla začít tady.

Je také dobré rozlišit běžnou bolest hlavy od migrény, u níž by léčba měla vypadat trochu jinak.

Já akupunkturu ještě nezkusila ale nedávno jsem od přítele dostala dobrý tip na jednoho mistra a tak se k němu brzy chystám .

Obdobné učinky má také akupresura - kterou sama praktikuji a vřele doporučuji    

                                                                                                     Salome